Jak się przygotować do tomografii szczęki

Niekiedy zwykłe zdjęcie RTG zęba nie wystarcza i musimy poddać się bardziej zaawansowanym badaniem. W takim przypadku, jeżeli stomatolog potrzebuje dokładnego obrazu sytuacji szczękowo – żuchwowej naszego uzębienia, konieczna jest tomografia szczęki. Z pewnością wielu z nas spotkało się z pojęciem tomografia komputerowa lub nawet miało kiedyś zrobioną tomografię komputerową i wie, z czym z reguły się to wiąże. Jednak nie każde badanie tomografem jest identyczne. Można przeprowadzić je na dwa sposoby. Mianowicie możliwe jest badanie tomografem z kontrastem lub bez kontrastu. W zależności od tego, które badanie jest zalecane, musimy się inaczej do niego przygotować. W przypadku kiedy czeka nas tomografia szczęki z zastosowaniem środka cieniującego, czyli kontrastu, musimy wcześniej wykonać odpowiednie badania. Najważniejsze z nich to sprawdzenie poziomu kreatyniny we krwi, który wskazuje nam ogólną kondycję nerek. Warto wiedzieć o tym, że przypadku kobiet w ciąży tomografia możliwa jest jedynie w sytuacji zagrożenia życia, dlatego w tym przypadku należy z tomografii zrezygnować.

Dzień badania

Żeby móc przyjąć kontrast, nasze nerki muszą być zdrowe, aby mogły sobie poradzić z przefiltrowaniem kontrastu. Musimy również sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na kontrast, w którego skład wchodzi jod. Jeżeli mamy zwykłą tomografię, to niczym się nie musimy przejmować. Natomiast W dniu badani tomografem komputerowym z zastosowaniem kontrastu, musimy być na czczo.

Sama tomografia szczęki trwa zaledwie kilka minut. Pacjent kładzie się na wsuwanej leżance, która po uruchomieniu maszyny wsuwana jest w obracający się krótki tunel. Lekarze i technicy porozumiewają się z pacjentem za pomocą interkomu. Po zrobieniu badania tomografem z kontrastem trzeba po kilku dniach znowu sprawdzić poziom kreatyniny we krwi, żeby zobaczyć czy kontrast nie uszkodził pracy nerek. Dzięki tomografii komputerowej nasz stomatolog otrzyma bardzo dokładne zdjęcie rentgenowskie naszej szczęki i będzie mógł przeprowadzić konieczne zabiegi bez żadnych obaw.